برای تماس کلیک کنید 09123572092
(021)22172068 - 09123572092

بازسازی و دکوراسیون داخلی مطب سونوگرافی و رادیولوژی دکتر خسروی

9 / 10
از 52 کاربر

پروژه ای که در حال مشاهده آن هستید به منظور  بازسازی و دکوراسیون داخلی داخلی به شرکت معماری هیرادکو سپرده شد . این پروژه با کاربری درمانی و حوزه فعالیتی سونوگرافی و رادیولوژی به کارفرمایی دکتر خسروی به متراژ 80 مترمربع میباشد . این پروژه با توجه به محدودیت های خاصی که دارا بود از جمله عدم هیچگونه تخریبی در ساختمان و مدت زمان کوتاهی که برای بازسازی تعیین گردیده بود . با توجه به این محدودیت ها و سلایق و خواسته های کارفرما تیم طراحی هیرادکو شروع به ارائه طرح های دو بعدی زدند که بعد از تایید جناب دکتر خسروی طرح های سه بعدی شکل گرفتند.

همچنین باید اشاره داشته باشیم که طراحی ها بر اساس سبک مدرن و کانسپتی مینیمال طراحی گردیده اند تا علاوه بر زیبایی و خاص بودن این سبک بتوان از کارایی مینیمالیسم در این مطب استفاده ای بهینه را داشته باشیم . حال در ادامه به توضیحاتی در باب ایده ها و کانسپت های بخش های مختلفی از این مجموعه که طراحی شده اند می زنیم پس با ما همراه باشید .

فضای منشی و لابی

به طور حتم از مهمترین بخش های یک مطب درمانی فضای انتظار و یا لابی آن به همراه فضای منشی می باشد که باید ویژگی ها و شاخصه های مهمی را دنبال کند که علاوه بر زیبایی بتواند کارایی خود را حفظ نماید و به بهترین شکل ممکن آن را ارائه دهد . در همین راستا ما در طراحی فضای منشی بخشی از پلان را در نظر گرفتیم که علاوه بر دید مناسب به بخش های مختلف مطب و اتاق های متفاوت بتواند اشراف کاملی بر فضای لابی داشته باشد و همچنین تمام مراجعین از مقابل فضا و کانتر منشی عبور کنند و ارتباط درستی را با این فضا در اختیار داشته باشند . در فضای پشت کانتر منشی از یک کمد و کتابخانه بزرگ استفاده کردیم که طراحی آن به شکلی است که علاوه بر زیبایی بتواند نیاز های منشی را برای طبقه بندی اسناد و فایل ها برطرف کند ، یک طراحی مدرن و مینیمال از ترکیب ورقه های چوبی در کنار ورقه های سفید agt که کنتراست بصری زیبایی را ایجاد میکنند و همچنین با بخش های دیگری از بازسازی و دکوراسیون داخلی که طراحی شده است هارمونی برقرار کنند . علاوه بر کتابخانه پشت منشی میز کانتر منشی هم از طراحی های گروه هیرادکو میباشد که به شکلی مدرن طراحی شده است و متریالی که برای آن درنظر گرفتیم ورقه های سفید agt  میباشد که بتواند درخشندگی مناسبی برای این بخش از سالن ایجاد کند و همچنین با دیگر متریال ها همخوانی کاملی داشته باشد .

ولی با این وجود به جرات می توان گفت که یکی از بخش های حساس و قابل توجه طراحی سالن انتظار ما بخش پنجره و فلاورباکس های آن است . یک پنجره در لابی وجود دارد که کارفرما خواهان توجه بیشتری بر روی این بخش از سالن خود بودند . از همین رو شرکت بازسازی ساختمان هیرادکو در طراحی آن پنجره را به شکل شیشه های دوجداره که در بخش میانی آن از پرده های ولومی تکمیل میشود استفاده کرده است که میتواند علاوه بر زیبایی نور ورودی را هم به شکلی مناسب کنترل نماید . در کنار این پنجره از دو المان چوبی در اندازه و شمایل مانند هم استفاده کردیم . این دو دکور چوبی که با طرحی خاص شکل گرفته اند به نحوی طراحی شده اند که بتوان از آنها برای نمایش اکسسوری های دکوری استفاده کرد که چراغ های دیوارکوبی که بر روی آنها نصب شده است توجه بیشتری را بر روی این المان جذب میکند . همچنین در میان این دو المان چوبی و در زیر پنجره یک فلاورباکس تعبیه شده است که نقطه عطف طراحی سالن انتظار و لابی ما میباشد . این گیاهان علاوه بر اینکه طراوت و سرزندگی خوبی را به محیط می بخشند زیبایی خاصی هم دارند که میتوانند طراحی لابی را خاص و یونیک کنند .

در مقابل صندلی های سالن انتظار tv wall قرار دارد که با طراحی مناسب و هارمونی صحیحی بین بخش های مختلف سالن لابی ایجاد کنند . در دو بخش کناری تلویزیون دو المان چوبی که همخوانی کاملی با دکور فلاورباکس دارند طراحی شده است . نورهای مخفی زیر این المان های چوبی و کاغذ دیواریی با رنگ های مناسب با طرح و کانسپت طراحی فضای لابی ما و دکوراسیون دیوار تلویزیون را تکمیل میکنند .

اتاق سونوگرافی

یکی از بخش های حساس و مورد توجه در طراحی و تعمیرات ساختمان  این پروژه فضا و اتاق سونوگرافی بود که علاوه بر چیدمانی بسیار بد و سیرکولاسیون ضعیف آن کارایی درستی را برای مراجعین و دکتر فراهم نمیکرد . از بخش های واجب در طراحی این فضا وجود یک رختکن و محرمیت برای مراجعین حین عمل سونوگرافی بود که در این جهت از پارتیشن های چوبی به رنگ سفید و یا ورقه های agt استفاده کردیم که برای جلوگیری از تاریک و خفه شدن فضا قسمت هایی از این پارتیشن ها را به صورت پنجره هایی با کرکره های ولومی درنظر گرفتیم که میتوانند علاوه بر تامین نور مناسب محرمیت کاملی برای ما ایجاد کنند . همچنین برای این پارتیشن ها از درب های کشویی بهره بردیم که فضای بیشتر و کاربردی تری داشته باشیم . همچنین کمد دیواری هم با در های کشویی و یک بخش برای جانمایی پرینتر و دستگاه dvr در بازسازی ساختمان   این مطب  طراحی شده است . یکی دیگر از بخش های مهم در طراحی جانمایی دو کاربر در این اتاق بود که علاوه بر کاربردی بودن آنها نباید سیرکولاسیون فضایی را از بین میبردند . هر یک از این میزها طراحی تیم هیرادکو میباشد و در بالای هرکدام یک کنسول برای نگهداری فایل ها در نظر گرفته شده است که با همان ترکیب درست چوب و ورقه های سفید طراحی شده اند و زیبایی خاصی را به محیط می بخشند . برای رنگ بندی و ترکیب رنگی این اتاق هم از تنالیته رنگی خنثی و رنگ های خاکستری و سفید در کنار هم استفاده کردیم که هم بتوانیم کنتراستی مناسب ایجاد کنیم و هم ماهیت یک فضای درمانی را حفظ نماییم .

اتاق رادیولوژی

ترکیب رنگی این فضا هم به مانند فضای سونوگرافی میباشد و از ترکیب رنگ های خاکستری و سفید تشکیل شده است و همان میزهای کارمندی و کنسول هایی که در فضای سونوگرافی طراحی شده اند استفاده شده است این هماهنگی علاوه بر این که هارمونی فضایی ما را تشکیل میدهد روند اجرایی و بازسازی ساختمان  را سریع تر میکند ، با توجه به اینکه مدت زمان بازسازی برای این پروژه بسیار کوتاه بود این مسئله به پیشبرد و رسیدن به این امر به ما کمک بسیاری میکند . ولی از ویژگی های بارز این اتاق وجود یک فضای پرت و بی استفاده در پشت یک ستون میباشد که از محدودیت های طراحی درنظر گرفته شد و باید تفکری اساسی برای از بین بردن این فضا درنظر میگرفتیم در همین جهت این بخش را به دو قسمت تقسیم بندی کردیم یک فضای کمد برای نگهداری اسناد و فایل ها و بخش دیگر را به شکلی مدرن و با همان ترکیب کتابخانه پشت منشی تکمیل کردیم با همان ترکیب رنگی و کانسپت طراحی که میتواند هارمونی دکوراسیون داخلی ما را تکمیل کند . در اخر باید از بازسازی کف سازی صحبت کنیم که از لمینت استفاده کردیم که بتوان بدون تخریب آن را اجرا کرد و رنگ آن هم به نوعی انتخاب شده است که بتواند کنتراست خوبی با دیگر بخش های محیطی ایجاد کند .

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :