برای تماس کلیک کنید 09123572092
(021)22172068 - 09123572092

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

10 / 10
از 1 کاربر

مقدمانه و تاریجه آشپزخانه درایران

آشپزخانه از دیر باز از ارکان اصلی واحدهای مسکونی در ابعاد کوچک و بزرگ محسوب می شده و با توجه به تجهیزات پخت و پز در گذشته ، تلاش سازندگان منازل در قدیم معطوف به آن بوده که تا آنجا که ممکن است در ساخت آشپزخانه ها طوری عمل کنند که ساکنان واحدهای مسکونی از ناحیه آشپزخانه آسیبی متوجه آنان نشود و احساس ناراحتی نکنند .

با توجه به ارزان بودن زمین در گذشته بیشتر منازل در فضاهای بزرگ و با حیاط های وسیع بنا می شد و آشپزخانه ها با در نظر گرفتن فضای خانه عموما در فاصله مناسبی تا  محل سکونت افراد ساکن منازل ایجاد می شد تا دود هیزم که در اجاق های آشپزخانه ها می سوخت از دود کش هایی که در بالای اجاق ها ایجاد شده بود در هوا پخش شود .

آشپزخانه ها علاوه براین محل انباشت هیزم و ذغال ( ساختار گرمایش خانه ها بیشتر مبتنی بر سوخت ذغال بود و اکثر مردم از مرداد و شهریورماه در فکر خرید و انباشت ذغال برای منقل هایی که زیر کرسی ها در فصل سرما کارگذاشته می شدند بودند و کمبود ذغال همواره یکی از غدغه ها و دل نگرانی های مردم در سال های نه چندان دور بود ) می بود و بطور کلی آشپزخانه ها محل مناسبی در هیچیک از فصول سال برای صرف غذا محسوب نمی شد ، حال می توان تصور کرد که با توجه به دور از دسترس بودن آشپزخانه ها و فاصله نسبتا زیاد آنها با سایر قسمت ها ، بخصوص در مواقعی که پذیرای مهمانانی نیز بودند ، چه مشقاتی گریبانگیر خانم های خانه و خدمتکارانشان می شده است .

اما امروزه در شرایطی کاملا متفاوت با گذشته به سرمی بریم و تمامی آشپزخانه ها طرح اوپن یا جزیره هستند که از محیط  نشیمن و پذیرایی  به راحتی تمام آشپزخانه دیده می شود و بسیاری از بانوان مدت زمان زیادی از وقت خود را در محیط آشپزخانه می گذرانند به همین علت آشپزخانه مهم ترین فضاهای منزل به حساب می آیند و بهتراست در طراحی آن نهایت ابتکار و دقت را بکار بریم.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه نیز مانند سایر بخش های منزل از اصول و قواعدی برخوردار است که رعایت این اصول هنگام طراحیو بازسازی منزل امری الزامی است و یکی از مهمترین آنها نور و روشنایی است

نور و روشنایی آشپزخانه ها

نور و روشنایی  آشپزخانه در طراحی دکوراسیون منزل و بازسازی ساختمان از مهم ترین عوامل تاثیرگذار به شمار می آیند ، بهتر است در این محیط از نور و تهویه ی طبیعی استفاده شود در غیر اینصورت در نظر گرفتن یک روشنایی و سیستم تهویه دراولویت است زیرا محیط آشپزخانه  نیاز به تهویه ی سریع دارد و باید هوا در آن جریان داشته باشد تا بوی مواد غذایی در آشپزخانه و محیط منزل پخش نشود. البته امروزه در همه ی منازل علاوه بر تهویه ی طبیعی از " هود " به عنوان تهویه ی مصنوعی بسیار استفاده می شود.

یادآورمی شویم ، نورگیری و روشنایی آشپزخانه از اولویت های فرعی به حساب می آید و این مساله به روحیات و سلیقه افراد مربوط می شود ، آیا آشپزخانه پرنور و روشن را دوست می داریم یا آشپزخانه ای با نور معمولی ؟ اما چنانچه آشپزخانه تاریکی دارید و می خواهید از روشنایی و نور مطلوبی برخوردار شود ، می توان  به راحتی با  انجام یک عملیات بازسازی ساختمان برای آشپزخانه منزلتان پنجره و روشنایی ایجاد کنید. استفاده از آسمان مجازی با طرح های مختلف نیز جایگزینی مناسب برای دسترسی به روشنایی و نورگیر در آشپزخانه می باشد.

    از دیگر مواردی که در طراحی و بازسازی آشپزخانه

اهمیت دارد و باعث می شود آشپزخانه ی منزلتان بسیار زیبا و باشکوه جلوه کند نور پردازی کابینت ها می باشد. نور پردازی مخفی در درون درب های کابینت و ویترین آن  علاوه بر اینکه  باعث می شود فضای روشن تر و بزرگتری را در آشپزخانه ایجاد کند زیبایی آنرا نیز تحت تاثیر قرار داده و دو چندا ن می کند.

 

 

رعایت مثلث کار

در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه منظورازمثلث کار، سه خط فرضیست که سه راس آن سه عنصر اصلی سینک و گاز و یخچال را به هم وصل می کند فاصاله ی بین این سه عنصر معمولا عددی بین ۸۰ سانتی متر تا ۶ متر است و باید گفت رعایت مثلث کار در آشپزخانه ، به مثابه یک قانون یا امری الزامی نیست اما با رعایت کردن این استاندارد ها در آشپزخانه می توان فضای بهتری  را طراحی کنیم.

مثلث کار در آشپزخانه

 تا ثیر رنگ در آشپزخانه

رنگ ها تاثیرات شگرفی بطور غیر مستقیم بر زندگی ما میگذارند و از آنجا که هر رنگی بیانگر نماد و نشانه ای است و باعث بروز خلق و خوی گوناگونی در افراد می شود، بنابراین بهتر است پیش از چیدمان و طراحی آَشپزخانه خود از این نماد و نشانه ها آگاهی داشته باشیم و با توجه به روحیات و سلیقه ی خود رنگ دکوراسیون محل مورد نظر را انتخاب کنیم ، توجه داشته باشیم که همیشه رنگ های روشن سبب می شود تا محیط بزرگتر و پر نور جلوه کند اگر آشپزخانه ای کوچک یا تاریک دارید استفاده از رنگ های روشن را در اولویت قرار دهید.

برای  ایجاد تناسب بین اشیای منزل و آشپزخانه توصیه شده است که هنگام انتخاب رنگ کابینت ها دقت کنید که با مبلمان یا فرش و سایر لوازم همخوانی  لازم را داشته باشد تا جلوه بصری زیبایی را در منزلتان ایجاد کند.

 تاثیر رنگ درآشپزخانه

 

استفاده از گیاهان طبیعی

 توصیه شده است تا  در تمامی قسمت های منزل از گل و گیاهان زینتی  استفاده شود چرا که سبب شادابی و سرزندگی  و هم چنین تهویه ی طبیعی درمحیط می شود .

توضیحاتی که در مطالب بالا ارائه شد نکات کلی و عمومی محسوب می شوند که بهتر است در چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه ها رعایت شوند در ادامه ی مطلب به موارد تخصصی در رابطه با انواع کابینت و سبک آشپزخانه مدرن  وکلاسیک ، انواع متریال کابینت ها و... توضیح داده خواهد شد.

نقش گیاهان زینتی أر آشپزخانه

 ینکه تمامی وسایل منزل  یک سبک را داشته باشند و یا ترکیبی از هم باشند مهم نیست بلکه آنچه اهمیت دارد این است که در انتخاب و خرید وسایل دقت و ظرافت به  عمل آید تا همه ی وسایل منزل  از لحاظ سبک ، رنگ و... یکدیگر را تکمیل کرده و جلوه بصری زیبایی را در منزلتان ایجادکند.

به طور کلی زمانیکه شما قصد بازسازی ساختمان و یا طراحی و چیدمان منزل خود را داشته باشید در ابتدا باید سبک مورد نظر خود را مشخص کنید که طرفدار کدام سبک هستید سپس متانسب با سبک انتخابی متریال کابینت و رنگ آن و همپنین جنس و رنگ کفپوش و پرده را تهیه کنید.

 

کابینت مدرن

 

کابینت کلاسیک

این نوع کابینت با وجود قدیمی بودن از جمله سبک های پرطرفدار و محبوب است  که در آن اکثر طرح ها شلوغ و کنده کاری شده هستند ، این نوع کابینت ها عمدتا از جنس چوب هستند که  حضور آنها  در آشپزخانه سبب می شود فضایی گرم و صمیمی ایجاد شود.

 کابینت ها ی کلاسیک از سه بخش  تاج، ستون و سر ستون تشکیل شده است. تنوع در عمق و ارتفاع از مزایای این کابینت ها می باشد و همین امر سبب می شود که در تمامی منازل با متراژ بزرگ و یا کوچک قابل اجرا باشد ، در ساخت این کابینت ها می توان از ویترین شیشه ای  برای نگهداری ظروف دکوراتیو و تزئینی استفاده کرد.

در گذشته از رنگ های گرم و تیره درطراحی این کابینت ها استفاده می شد اما امروزه به دلیل افزایش تنوع رنگ با توجه به سلیقه ی خود می توانید هر رنگی  را که با دکوراسیون داخلی منزل شما تناسب دارد برای کابینت های خود انتخاب کنید. هم چنین می توان  با استفاده از لامپ های تزئینی و نور پردازی مخفی فضای نوستالژیک و شیک آشپزخانه ی خود را به نمایش بگذارید.

از دیگر ویژگی های کابینت کلاسیک:

•        ستون ها و درب ها حکاکی شده

•        قرینه بودن طرح های کابینت

•        پیچیدگی در طراحی

•        ابعاد بزرگ و حجیم

در هر دو دسته مدرن و کلاسیک از طرح جزیره استفاده می شود  که در منازلی با مساحت زیاد بسیار پرطرفدار است. با اجرای این طرح به یک نقطه کانونی در آشپزخانه می رسید.

 آشپزخانه جزیره

 

انواع کایبنت کلاسیک : 1. کابینت کلاسیک رومی  2. کابینت کلاسیک ممبران

کابینت کلاسیک رومی: همینطور که از اسم این کابینت ها مشخص است این نوع کابینت ها تداعی کننده معماری به سبک رومی است و به نوعی حس سلطنتی را به دکوراسیون آشپزخانه القا می کند که در آن دستگیره ها نقره ای یا طلایی رنگ و طرح روی دستگیره برجسته است و همچنین سرستون های آن  به صورت حکاکی شده هستند.

متریال کابینت های رومی عموما از جنس چوب می باشد و همین سبب می شود این نوع کابینت از لحاظ اقتصادی برای همه  مناسب نباشد و پرهزینه به نطر بیاید به همین خاطر بیشتر افرادی که به سبک کلاسیک علاقه مندند از کابینت ممبران که هزینه ی کمتری نسبت به چوب دارد استفاده می کنند.

 این نوع سبک طراحی و چیدمان آشپزخانه سبب میشود که آشپزخانه تان جلوه ای با شکوه و تداعی کننده قصرهای رومی باشند.

در رنگبندی این نوع کابینت ها معمولا از سری رنگ های سرد استفاده می شود  که در مطالب بالا توضیح داده شد اما با این حال بیشترافراد رنگ سفید را ترجیح می دهند و همین رنگ باعث می شود این سبک اصالت و شکوه خود را حفط کند و مانند قصرها  با شکوه جلوه کند.

 متریال مورد استفاده برای کانتر کابینت ها  سنگ گرانیت و درب های کابینت های بالایی، شیشه می باشد که ترکیب این دو نوع متریال هارمونی و جلوه ی  بصری زیبایی را در دکوراسیون  آشپزخانه تان ایجاد  می کند.

کابینت کلاسیک ممبران : جدید ترین کابینت کلاسیک کابینت ممبران می باشد که طرفداران بسیاری دارد ،  این نوع کابینت ها از لحاظ اقصادی مقرون به صرفه است چون بر خلاف کابینت کلاسیک چوب که تمامی حکاکی های آن با دست انجام می شود در کابینت ممبران حکاکی با دستگاه های سی ان سی انجام می شود سپس با روکش پی وی سی روی سطح آن پوشانده می شود.

کابیت ممبران

 پرده آشپزخانه نیز از دیگر مواردی است که در طراحی و دکوراسون آشپزخانه از اهمیت بالایی بر خوردار است و به آشپزخانه تان هویت و شکوه می بخشد. در انتخاب پرده آشپزخانه باید دقت داشت که جنس پرده تور نباشد چون ذزات چربی و رغن  به راحتی در آن نفوذ کرده و شسشست و شوی آنرا سخت و دشوار می کند. پرده های کر کره ای و زبرا گزینه ی مناسبی برای انتخاب آشپزخانه می باشد.

پرده آششپزخانه

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :