برای تماس کلیک کنید 09123572092
(021)22172068 - 09123572092

طراحی دکوراسیون و بازسازی مطب پزشک

9 / 10
از 3 کاربر

      امروزه اغلب افراد بیمار می توانند پزشک خود را انتخاب نمایند این امر باعث گردیده است که طراحی دکوراسیون و بازسازی مطب پزشکان نیز از اهمیت روز افزون برخوردار شود.  مطب پزشک می تواند تأییدیه ای مکرر و مقدم بر اعتبار پزشک باشد .

طراحی دکوراسیون داخلی مطب باید از اهمیت ویژه ای برای ایجاد حس راحتی و امنیت  بیمار برخوردار باشد از این رو بنظر میرسد گاهی اوقات طراحی مناسب مطب های پزشکی در القاء، تاثیر گذاری،  آرامش و امنیت روانی مراجعه کننده گان _مهم تر از تجربه و کارایی پزشک باشد لذا برای رسیدن به این مهم باید طراحی مطب پزشک را به مجرب ترین طراحان و معماران واگذار نمود.

طراحی داخلی و بازسازی ساختمان مطب پزشکان از مباحث مهم و تخصصی در بخش معماری و دکوراسیون می باشد زیرا مطب پزشکان جز آن دسته از مکان هایی هستند که اکثرا افراد با وضعیت جسمی و روحی نامناسب به آن مراجعه می کنند بنابراین نکته ی مهم در طراحی و بازسازی مطب این است که بتوان فضایی را برای بیمار ایجاد کرد که مراجعه کننده احساس آسایش و آرامش روانی داشته باشد و نباید فضای داخلی خشک و بی روح باشد زیرا امکان دارد بیمار را دچار تنش و استرس مضاعف کند. دومین نکته ای که در طراحی داخلی مطب باید م ورد توجه قرار گیرد محدودیت متراژ است که اکثر مطب های پزشکی با آن مواجه هستندپس باید طراحی به گونه ای باشد که از تمام فضای داخلی در دسترس استفاده بهینه و مفید انجام گیرد. چیدمان مبلمان اتاق انتظار ، محل پذیرش بیمار و سایر وسایل مرتبط در این اتاق و هم چنین نور پردازی از نکات شاخصی است که بدون آن نمیتوان طراحی دقیق و درستی را انتظار داشت ، سومین نکته ی حائز اهمیت ، استفاده از رنگ بندی های مناسب در جهت ایجاد فضای آرامش بخشی برای اتاق انتظار می توان در نظر گرفت . در ادامه نکاتی در خصوص طراحی دکوراسیون مطب ارائه می گردد:

فراهم کردن محل رفت و آمد راحت برای بیماران :

     بطور کلی مراجعه کنندگانِ دارای ناراحتی جسمی- حرکتی به مطب پزشک معمولا برای رفت و آمد متداول در رنج هستند پس این امکان قابل تصور است که بیمار دارای شرایط جسمی وخیمی باشد که باید با ویلچر یا برانکارد جابجا شود از این رو محیط داخلی باید شرایط لازم برای سهولت جابجایی این بیماران از قبل پیش بینی شده باشد بدین منظور به محل قرار گیری صندلی ها، میز و کانتر منشی حتما توجه کنید که در جای مناسب استقرار پیدا کرده باشند همچنین اگر مطب دارای راه پله باشد پیشنهاد موثر این است که  با یک بازسازی کم حجم و کوتاه مدت  پله ها را برداشته تا سطح کاملا یکسان شود یا رمپ را جایگزین راه پله نمایید .

معاینه پزشک معاینه پزشک

اتاق انتظار بیمار :

    اتاق انتظار اولین فضای مواجهه ی بیمار با مطب پزشک است پس باید طراحی و چیدمان این اتاق به گونه ای باشد که دقایق و ساعاتی که بیمار در این محیط در انتظار به سر می برد باعث سرگرمی او شده و از شدت استرس و تنش او کاسته شود این نکته ی قابل توجهی است که با یک دکوراسیون مطلوب و مناسب مدت زمان سپری شده در این فضا را برای بیمار بتوانیم کاهش دهیم .طراحی این فضا شامل استاندارد ها و نکاتی می باشد که در ادامه ی مطلب به بر رسی آنها می پردازیم.

 

اطاق انتظار بیمار

مبلمان :

برای راحتی بیماران باید از مبلمان راحت و کاربردی استفاده کرد. مهم ترین نکته برای  انتخاب مبل و صندلی مطب جنس آن است که بهتر است قابل ضدعفونی سریع باشد (استیل و فولاد ضد زنگ) . از آنجا که محیط داخلی مطب و اتاق پزشک باید روزی چند مرتبه تمیز و استریل شود برای راحتی در نظافت این مکان ها  و جلوگیری از انباشته شدن آلودگی ها در زیر مبلمان  توصیه می گردد پایه های آن کمی بلند تر از سایر صندلی ها و مبلمان ها باشد.

مبلمان اطاق انتظار

 

  

میز و کانتر منشی :

اولین وسیله ای که در ابتدای ورود به مطب پزشکان توجه بیماران را به خود جلب می کند کانتر منشی است امروزه استفاده از طرح های هندسی گوناگون و پیچیده برای کانتر منشی از طرف کارفرمایان بسیار پر طرفدار است دقت در تهیه و طراحی میز و کانتر مناسب و شیک  برای منشی مطب میطلبد به اندازه ی کافی زمان  برای انتخاب و تهیه ی کانتری با طرح های مدرن و به روز بگذارید زیرا این وسیله  یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین وسیله های مطب است.

برای بیان و توصیف کانترها در این بخش در ابتدا تفاوت بین میز منشی و کانتر مطب پزشکی را بیان می کنیم. ارتفاع میز منشی 75 الی 95_100 سانتی متر و ارتفاع کانتر بین 90 و150 سانتی متر است. عرض کانتر ها به نسبت میز منشی به این علت زیاد است که مراجعه کنندگان از سطح آن به عنوان فضایی برای پر کردن فرم پزشکی و ... استفاده کنند. ممکن است کانتر طوری طراحی شده باشد که علاوه بر قرار دادن کشو در قسمت های جانبی و داخل، از فضای پشت آن نیز برای نگهداری پرونده های پزشکی و سایر اسناد و مدارک استفاده کرد  با توجه مطالب ذکر شده طراحی باید به گونه ای باشد که حرکت صندلی منشی پشت کانتر یا میز به راحتی انجام گیرد. کانتر برای منشی با توجه به ابعاد و ارتفاعی که دارد عملا یک حریم امن و خصوصی را ایجاد می کند. میزهای مورد استفاده باید علاوه برزیبایی از جنس، کیفیت مرغوب و بالایی نیز بهره مند باشند و هم چنین در هماهنگی کامل با سایر بخش های مطب باشد.

میزو کانتر منشی پزشک

 

توجه به روانشناسی رنگ ها:

انتخاب رنگ مناسب دیوار، مبلمان و... می تواند تاثیر بسزایی را در روحیه بیماران دارد رنگ بندی های خاص می‌تواند باعث ایجاد شادی و هیجان و همچنین آرامش در ذهن بیمار شود پس این نکته بسیار مهم است که از بهترین رنگ بندی ها برای اتاق انتظار مطب استفاده کرد تا حس خوبی را به بیماران القا کنیم و در نهایت فضایی با دکوراسیون شیک و قابل قبول را تداعی می نماید . اغلب رنگ هایی که در طراحی مطب مورد استفاده قرار می گیرند شامل:

رنگ آبی : این رنگ به علت آرامش بخش بودن برای کاهش استرس بیماران  بیشتر در اتاق انتظار مورد استفاده قرار می گیرد

رنگ سفیدرنگ سفید در دکوراسیون داخلی طرفداران بسیار دارد زیرا رنگ سفید  به راحتی با هر رنگ دیگری  می توان تکمیل کرد و همخوانی و همسانی زیادی با سایر رنگها می باشد ضمنا این رنگ امیدواری را در افراد افزایش می دهد. رنگ سبز: استفاده از این رنگ در بیشتر مطب های  روانپزشکی توصیه می شود و تذکر این نکته ضروری می نماید که  بهتر است از رنگ های گفته شده علاوه بر در و دیوار ها در مبلمان اداری و سایر وسایل هم استفاده شود .

*** رنگ شناسی و روانشناسی رنگها ، دارای مباحث بسیار تخصصی و پیچیده است ، ما در این مطلب سعی نمودیم موارد اختصاصی در طراحی دکوراسیون و بازسازی مطب را بطور اختصار  مورد بررسی قرار دهیم.

 

نقش رنگ در دکوراسیون مطب رنگ در طراحی دکوراسیون مطب

 نور پردازی محیطی مطب :

نورپردازی دکوراسیون مطب یکی از کلیدی ترین اصل طراحی داخلی یک مطب یا اتاق انتظار می باشد و به جرات میتوان گفت مهم ترین عامل در طراحی و بازسازی دکوراسیون مطب های پزشکی ، نورپردازی محیطی است . استفاده از نورپردازی به دو صورت طبیعی و مصنوعی صورت میگیرد بکار گیری نورطبیعی و مناسب میتواند به آرامش روانی و جسمی بیماران بسیار کمک می کند، در استفاده از این نوع نورپردازی بهتر است  نور ورودی از پنجره ، غیر مستقیم و ملایم باشد. در استفاده از  نور پردازی مصنوعی نیز از لامپ های نقطه ای با رنگهای سرد و ملایم که منجر به خونسردی و آرامش درونی در بیمار می شود توصیه می گردد تا فضای مطب خیلی پر نور و تنش زا نشود  .

نور پردازی در طراحی دکوراسیون مطب

 

وسایل تزیینی مطب:

در مبحث دکوراسیون داخلی ، استفاده از وسایل تزئینی ساده و در عین حال شیک در محیط سالن انتظار امری مهم محسوب می شود . نصب آثار هنری بر دیوارها، استفاده از گل و گلدان های طبیعی در محیط مطب ، جز تزیینات در در طراحی کوراسیون و بازسازی مطب می باشد که باعث انتقال انرژی مثبت به بیماران می شود. استفاده از مجلات و مقالات مرتبط با تخصص پزشک  بر روی میز ، پخش تلویزیون و موسیقی ملایم نیز توجه بیماران را به خود جلب کرده و در نهایت باعث ایجاد حس آرامش و تحمل مطلوب سپری شدن زمان انتظار ویزیت در آنها می شود.

تزینات در طراحی دکوراسیون و بازسازی مطب

  

  اطاق پزشک:

از آنجا که پزشکان مختلف دارای تخصص های  گوناگونی هستند  ابعاد اتاق و وسایل  مورد نیاز برای هر پزشک نیز متفاوت است اما مواردی که در همه ی آنها مشترک است عبارتند  از: تخت معاینه بیمار، میز کار، کمد و اتاقی کوچک برای استراحت پزشک  یا در نظر گرفتن پارتیشن برای جدا کردن فضای معاینه با دیگر قسمت های مطب . برای تزئینات دیوار اتاق پزشک می توان از مدرک تخصصی پزشک، گواهینامه و سایر دستاوردهای وی در زمینه پزشکی استفاده کرد که موارد گفته شده اطمینان در معرض دید گذاشتن مجله ها و گواهی نامه های پزشکدر معرض دسترس و دید قراردادن مجله ها و گواهینامه های پزشکی می تواند اطمینان و اعتماد در مورد پزشک را بالا ببرد  اما باید در نظر داشت  که زیادروی  در ارئه ی مجلات پزشکی می تواند جنبه منفی نیز داشته باشد و  بهتر است مجله هایی در دید بیمار قرار داد که اطلاعاتی در مورد بیماری آنها بدهد و همچنین گواهی نامه هایی که بسیار با ارزش است میتواند تاثیرات خوبی را در ذهن بیمار به جا بگذارد و باید این کار را در قالب بسیار شیک و مدرن انجام داد .و اعتماد بیمار را جلب می کند.

اطاق معاینه پزشک 1

 

مقررات و الزامات قانونی برای طراحی مطب پزشکی:

 براساس مقررات به دست آمده، اندازه اتاق ها ی پزشکی  با توجه به نوع کاربری آن باید بین 12 تا 15 متر مربع باشد. ارتفاع سقف را نیز نمی توان کمتر از 3.1 متر در نظر گرفت .

 در مطب پزشکی باید فضای اضافی برای اتاق انتظار ، پذیرش ، توالت برای بیماران و کارمندان ، اتاق استراحت  و همچنین اتاقی برای پزشکان اختصاص داد.

 ما می توانیم توصیه های جداگانه ای را در مقررات حقوقی مربوط به تجهیزات و یا دکوراسیون برای هر یک از اتاق های مطب بیابیم اما معمولاً  طراحی آنها اختیاری است ولی مقررات اجباری در رابطه با انتخاب مواد خاص و غیره را باید به کارفرما واگذار نمود. اما این قوانین به صورت یکنواخت  و واحد صادر نشده اند که این امر مشکلات جدی برای طراحان داخلی ایجاد می کند.

 در نظر گرفتن معلولین ، امروزه توجه به معلولین و افراد کم توان بسیار حائز اهمیت است از این رو تطبیق مطب پزشکی با نیازهای این افراد مسئله ای مهم می باشد.

     اصول طراحی که در بازسازی مطب پزشکان باید مورد توجه قرار گیرد و عموما برای همه آنها مشترک است که عبارتند از:  از بین بردن موانع معماری از جمله: پله ها ،درهای خیلی باریک ، راهرو های شیب دار و باریک که مجهز به ریل های ایمنی نیستند.

 تذکر :

  در برنامه های آتی ما در مورد مطب های تخصصی مانند مطب زنان زایمان ، دندانپزشکی، سنوگرافی و رادیولوزی ، کودکان، آزمایشگاه و داروخانه... در مقالات جداگانه و مرتبط  وسایت را بروز خواهیم نمود.

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :