برای تماس کلیک کنید 09123572092
(021)22172068 - 09123572092

دوربین های مدار بسته

10 / 10
از 1 کاربر

 دوربین های مدار بسته یکی از المان های مورد نیاز اتوماسیون ساختمان هوشمند می باشد می توان به اطلاعات و تصایر آن بصورت زنده از بستر اینترنت و کامپیتور و گوشی دسترسی داشت. و گروه طراحی و بازسازی هیرادکو در راستا هومشندی سازی در حوزه های مختلف دوربین های مدار بسته و امنیتی فعال می باشد.

 

انواع دوربین های مداربسته و کاربرد آنها:

 

دوربین مدار بسته یا closetr circuit television ( cctv ) به دوربین هایی گفته می شوند که به صورت ثابت کارگذاشته می شوند و در جای خود ثابت اند و تصاویر را به یک یا چند مکان ارسال می کنند و کاربرد این دوربین ها هم در بیشتر حفاظتی و امنیتی است و همچنین کاربرد فنی دارند و شامل دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس نیز می شوند.

با وجودی که دوربین های مداربسته در اواسط جنگ جهانی دوم توسط شرکت زیمنس آلمان ساخته و عرضه شد اما با تکمیل و پیشرفت این سیستم بود که برای نخستین بار از اوایل دهه ۸۰ میلادی دوربین های مداربسته در سطحی گسترده در سراسر آمریکا به خصوص در مراکز عمومی و برای جلوگیری از جرایم و جنایات  نصب و به کار گرفته شد . در این زمان در برخی از شهرهای بزرگ آمریکا به خصوص در نیویورک و شیکاگو تلفات پلیس روز افزون شده بود و در نتیجه از به کارگیری نیروهای پلیس و تلفات آنها به میزان چشمگیری کاست .

نصب دوربین های مداربسته از آن پس  از آمریکا به کشورهای دیگری یافت .و در  نقاط دیگری جهان در سراسر جهان به کارگرفته شد و به خصوص صاحبان مشاغل و حرفه هایی که  در معرض تهدید هجوم سارقان قرار داشتند بیشتر از سایرین مبادرت به نصب این نوع دوربین ها کردند .

دوربین های مدار بسته بیشتر در حوزههای حفاظتی و امنیتی کاربرد دارند اما به تدریج در سیستم های فضایی ،  پلیسی و کنترل ترافیک ، نظامی ،  آموزشی و تولید و صنعتی نیز این دوربین ها مورد استفاده قرار گرفت .

دوبین دکلی

     آمار و ارقام نشان داده که نصب این دوربین ها در مراکزگوناگون عمومی به میزاتن چشمگیری از میزان جرایم کاسته و در زمینه صنعتی از این دوربین ها ( از نوع دوربین های اسکن خط تولید و دوربین های حرارتی ) در مواردی که به کارگیری افراد خطرناک یا امکان پذیر نیست مانند نیروگاههای هسته ای یا کارخانجات تولیدات شیمیایی مضر و خطرناک ، استفاده می شود .

دوربین باکس

     دوربین های مداربسته امروزه انواع گوناگون دارند ، از نظر نوع سیگنال به دوربین های آنالوگ ، دوربین های " آی پی " (ip ) و دوربین های دو منظوره تقسیم می شوند و از نظر شکل ظاهری و کاربرد نیز به دوربین های ( dome ) " دام " ( به معنای گنبد ) زیرا شکل ظاهری این نوع دوربین مداربسته به شکل گنبد است

 

 دوربین مدار بسته از نوع دام نصب شده بر روی یک دکل

دوربین مداربسته باکس ( box  ) به معنای جعبه است و به دوربین های مداربسته ای اطلاق می شود که لنز آنها جداگانه بر روی دوربین نصب می شود و بدنه مستطیل شک و پلاستیکی شکل دارند .

 دوربین های مدار بسته بولت ( bullet ) به معنای گلوله به دوربین هایی اطلاق می شود که فلزی هستند و بدنه ای اغلب استوانه ای شکل دارند .

    از انواع دیگر دوربین های مداربسته می توان از  دوربین های اسپید دام   speed dome) ) که از نوع دوربین های مداربسته گردان هستند نام برد دوربین های مداربسته انواع دیگری نیز دارند از جمله می توان به دوربین های مداربسته  فست دام ( fas dome ) اشاره کرد .

دوربین اسپید دام

 

دوربین های مداربسته حرارتی یا ترمال ( thermal )

به دوربین های مداربسته ای اطلاق می شود که تصاویر خود را به جای نور  با توجه به شکل حرارتی محیط می سازند و از نظر محل استفاده به دو نوع محیط داخلی ( سقف دارد ) و محیط بیرونی ( فضای باز ) تقسیم می شوند و ویژگی فنی این نوع دوربین ها داستن سنسور تصویر برداری ، رزولوشن و سرعت شاترآنهاست .

دوربین حرارتی

دوربین های امنیتی و مدار بسته

با اختراع دوربین صفحه تازه ای در زندگی انسان ها گشوده شد و دیری نگذشت که دوربین به عنوان ابزاری برای ثبت لحظات با شکوه و زنده کردن خاطرات خوش ، مردم را شیفته و دلبسته خود کرد و پس از ساخت و عرضه دوربین های فیلمبرداری این شیفتگی دو چندان شد و مردم فراتر از آنچه که پیش تر تصور می شد از دوربین های عکاسی و فیلمبرداری استقبال کردند .

به تدریج و با گذشت زمان  دوربین های بطور کلی بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته و ابزاری برای رفع نیازهای امنیتی و حفاظتی مردم به کار گرفته شد و اکنون دوربین های امنیتی و حفاظتی نقش مهمی در زندگی مردم به عهده گرفته اند .

دوربین های امنیتی که از آنها به عنوان دوربین های نظارتی و حفاظتی نیز نام برده می شود به دوربین هایی که کاربرد آنها ضبط و انتقال تصاویر آنلاین در مکان های گوناگون است ، اطلاق می شود و هدف از نصب این دوربین ها ایجاد امنیت و حفاظت و نظارت وسیع و گسترده در اماکن عمومی است تا از بروز هرنوع جرایم پیشگیری شود و یا بر سیستم ها  ، اماکن و افراد نظارت داشته باشد .

در حال حاضر سیستم های دوربین های نظارتی بسیار پیشرفته تر شده و از ابزاری ساده و برای منظوری خاص و به عبارت دیگر تک منظوره به ابزاری مدرن و پیشرفته تبدیل شده و دوربین های حفاظتی با فناوری های پیشرفته برای اهداف گوناگون از جمله هوشمند سازی ساختمان ها به بازار عرضه شده اند .

بطور کلی دوربین های حفاظتی ، نظارتی و امنیتی ظرف مدت زمان کوتاهی پیشرفت شایان توجهی داشته و این پیشرفت بیش از هر چیز مرهون پیشرفت های سریعی است که در زمینه تجهیزات و دستگاه های الکترونیکی به دست آمده است .

اجزا و سیستم دوربین امنیتی و فرایند کار دوربین های نظارتی امنیتی

مجموعه دوربین ها ، دستگاه ضبط تصاویر شامل تجهیزات نمایش ، ذخیره سازی و مدیریت تصاویر و سیستم انتقال تصویر به همراه سایر تجهیزات جانبی دوربین های مدار بسته و لوازم جانبی دوربین های مدار بسته ، اجزای سیستم دوربین امنیتی را تشکیل می دهند .

دوربین امنیتی از یک سیستم فیلمبرداری ویدئویی یا عکس برداری تصاویر تشکیل شده که وسط مجموعه دوربین های فیلمبرداری عمل می کند .

حفاظت ، حراست ، ایمنی ، پیشگیری از جرم و جنایت و نقض قوانین کنترل ، مدیریت و نظارت بر اماکن فعالیت ها ، فرایندها از جمله مهمترین کابرد های دوربین های امنیتی است این دوربین ها همچنین در صنایع ، آموزش و پژوهش نیز کاربرد دارند .

این دوربین ها همچنین در مواردی برای حفاظت از منازل ، مجتمع های مسکونی ، پارکینگ ها ورزشی ، تفریحی ، فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند  نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

 

 

 

 

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :